DIY vagy szakember? Így dönts helyesen!
Amikor felújításra vagy kisebb-nagyobb javításokra kerül sor az otthonunkban, mindig felmerül a kérdés: „Csináld magad vagy hívd a szakembert?” Ez az a dilemma, ami minden lakástulajdonost előbb-utóbb elér, és a válasz nem egyszerű. A barkácsolás olyan, mint a kávé: vannak, akik imádják az erős feketét, mások pedig inkább a tejes változatot választják – vagyis néhányan bátran nekiesnek a feladatnak, míg mások inkább egy szakértőre bízzák a kisebb-nagyobb, feladatokat.
A DIY (Do It Yourself, vagyis Csináld magad) módszer hívei valószínűleg úgy tekintenek egy tároló polc felszerelésére vagy egy hidromasszázs kád beépítésére, mint egy izgalmas kihívásra, kalandra. Az ilyen emberek számára nincs is jobb érzés, mint saját két kezükkel megoldani valamit, amit eddig csak a YouTube-on láttak. Ők azok, akik szerszámkészlettel járkálnak a lakásban, és titkon arra várnak, hogy egy ajtó nyikorogni kezdjen, vagy egy csempe megrepedjen, hogy azonnal cselekvésbe léphessenek. Egy új kludi csaptelep felszerelése? Gyerekjáték! Falfestés? Lazán!
A DIY mellett szól az is, hogy sok pénzt megtakaríthatunk. Nem kell szakembert fizetni, aki néha többe kerül, mint maga az új ablakkeret vagy a tapéta. És hát van annál büszkébb érzés, mint amikor valaki megdicséri a frissen festett falat, te pedig odavetheted: „Ezt én csináltam!” Egy sikeres DIY projekt után az ember igazán büszke lehet magára, mint egy igazi szakember, aki nemcsak a családi kasszát kímélte meg, de közben még egy új készséget is elsajátított.
De azért valljuk be, nem mindenki születik ezermesternek. Vannak helyzetek, amikor az ember barkácskedve gyorsan elszáll, főleg amikor a csillár felszerelése közben rájön, hogy fogalma sincs, mit kezdjen a falból kilógó három különböző színű vezetékkel. És ilyenkor jön a felismerés: talán mégis jobb lenne, ha egy szakember venné át a stafétát. A szakemberek – legyen szó villanyszerelőről, vízvezeték-szerelőről vagy festőről – nemcsak tapasztalattal, de profi eszközökkel is rendelkeznek. Ők azok, akik egyetlen pillantással látják, hol van a probléma gyökere, és hogyan kell azt megoldani. A szakember hívása egyfajta biztosíték arra, hogy a dolgok gördülékenyen menjenek. Ha egy szoba átalakításáról van szó, vagy egy komolyabb feladatról, a szakemberek profizmusa garantálja, hogy nem lesz szükség arra, hogy újra és újra ki kelljen hívni valakit, mert a DIY megoldás valahogy félresiklott. Ráadásul sok szaki biztosítékot is ad a munkájára, így ha valami mégsem alakulna tökéletesen, nem kell újra fizetni a javításért. Ez a kényelem és nyugalom pedig sokszor megéri a plusz költséget.
De mi a helyes döntés? Mielőtt bármilyen szerszámot ragadnál, érdemes felmérni a terepet és megkérdezni magadtól: „Tényleg tudom, mit csinálok?” Ha a válasz bizonytalan, vagy csak nagyjából van elképzelésed arról, hogyan működik a vízvezeték-rendszer, akkor talán érdemes hívni egy szakembert. Ha viszont a szerszámkészleted büszkén virít a garázsban, és már csak egy újabb projektet keresel, akkor nyugodtan neki lehet vágni a DIY kalandnak.
Persze van, aki egyszerűen élvezi a barkácsolást, még akkor is, ha néha egy-egy munkafolyamat hosszabbra nyúlik, mint tervezte. A lényeg, hogy ismerd fel, mikor érkezett el az a pont, amikor érdemes abbahagyni a kísérletezést, és mestert hívni. Hiszen nincs is annál szomorúbb, mint amikor egy hősies DIY projekt végén rájössz, hogy a fal mégis jobban nézett ki a repedéssel, mint most, hogy megpróbáltad kijavítani.
A legfontosabb tehát az, hogy mérlegelj. Ha a munka egyszerű és szívesen foglalkozol vele, bátran nekivághatsz. Ha viszont a feladat komolyabb szaktudást igényel, akkor nem szégyen szakemberhez fordulni – sőt, néha épp ez a legbölcsebb döntés.