Hogyan ne sértsd meg a nem barkácsoló ismerősödet!
Ajándékozni a legnagyobb öröm, látni azt amikor mosolyt csalunk a másik arcára. De mi történik, ha az ajándékunk nem a kívánt hatást éri el, hanem inkább kínos helyzetet teremt? Igen, lehet, hogy nem gondoltunk eléggé a kiválasztott ajándékra, és egy szerszámkészlet vagy egy lézeres távolságmérő nem a legjobb megoldás, ha nem vagyunk biztosak a címzett barkács tudásában. Az ilyen ajándékok gyakran nemcsak használaton kívül maradnak, hanem az érzékenyebb lelkeket akár sérthetnek is. De hogyan kerülhetjük el ezeket a buktatókat? Milyen ajándékok lehetnek félreérthetőek? És hogyan biztosíthatjuk, hogy mindig a megfelelő ajándékkal lepjük meg szeretteinket?
A szerszámkészlet egy klasszikus ajándék, amit sokan automatikusan szuper választásnak tartanak. De ha nem ismerjük a másik ember barkácsolási képességeit, akkor könnyen előfordulhat, hogy az ajándék inkább érezteti a hiányosságokat, mintsem a lehetőséget. Egy férfi, akinek nincsenek gyakorlati tapasztalatai a szerszámok világában, egyáltalán nem biztos, hogy örömmel fogadja a legújabb fúrókészletet. Hiszen mi van, ha fogalma sincs, hogy miként használja? Ha barkácsolás helyett inkább az egyszerűbb, napi teendőket részesíti előnyben, akkor valószínűleg a szerszámkészlet a garázs polcán fog porosodni, nem pedig a szorgalmas kezek által használt eszközként.
Egy másik hasonló buktató a lézeres távolságmérő. Míg egy profi építkezés során valóban hasznos eszköz lehet, egy olyan ember számára, aki még a szintező vízmértéket is csak nagy nehezen találja meg, ez a technikai ajándék egy kicsit túlzás lehet. Az a személy, aki nem igazán jártas az építőiparban vagy a ház körüli munkákban, valószínűleg nem fogja tudni kihasználni a lézeres távolságmérő minden előnyét. Sőt, lehet, hogy a kütyü inkább idegesíteni fogja, mintsem örömet okozna neki. Miért is kellene a szomszédok házának távolságát mérni, ha inkább a saját konyhájában próbáll elboldogulni egy új recepttel?
A festőhenger is gyakran előkerül ajándékként, különösen a DIY (Do It Yourself) rajongók körében. Azonban itt is érdemes megfontolni, hogy valóban szüksége van-e a címzettnek egy új hengerre, vagy csak egy újabb holmi, amit elrakhat a szekrény hátsó részére. A festőhenger ajándékozása azt a benyomást keltheti, hogy azt gondoljuk, a másik személynek hiányzik valami alapvető készsége a lakásfelújításhoz. Mi van, ha nem érdekli a festés, vagy egyszerűen nincs türelme a különböző szobák átfestésére? Egy ilyen ajándék tehát nem biztos, hogy a legjobb választás, különösen, ha a címzett inkább a pihenést választaná ahelyett, hogy a festéket a falra kenje.
Mindezek az ajándékok azoknak szólnak, akik valamilyen szinten érdeklődnek a barkácsolás, építkezés vagy ház körüli munkák iránt. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy az ajándékozott valóban ilyen tevékenységeket folytat, érdemes elgondolkodni más, univerzálisabb ajándékokon. Egy élmény, mint egy főzőtanfolyam vagy egy wellness hétvége, sokkal inkább elnyeri majd a tetszését, mint egy fúrókészlet, amit nem használ sose.
Fontos, hogy az ajándék kiválasztása során ne csak a praktikumot tartsuk szem előtt, hanem azt is, hogy a másik személy valóban élvezni fogja azt. Az ajándékozásnak mindig örömet kell hoznia, nem pedig olyan érzéseket, hogy „miért kaptam ezt?”. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább kérdezzünk! A barkácsolás világában való elmélyülés nem mindenkinek való, és fontos, hogy ezt tiszteletben tartsuk az ajándék kiválasztáskor.
A legjobb ajándékok azok, amelyek valóban a másik személy érdeklődési körét tükrözik, és nem egy olyan területet, ahol esetleg még nem érez magabiztosságot. Ha biztosak vagyunk abban, hogy a címzett boldog lesz, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a szerszámkészlet, lézeres távolságmérő vagy festőhenger nem fog csalódást okozni.