Gipszkartonozás házilag: egyenes fal, profi stílusban
Nem kell kőművesnek születni ahhoz, hogy saját kezűleg válasszuk le a nappalit a dolgozószobától, vagy egy szigetelt falat húzzunk a garázsban. A gipszkartonozás a barkácsolás egyik legtisztább, legpraktikusabb módja arra, hogy látványos, strukturált változást hozzunk létre – gyorsan, felfordulás nélkül. De persze csak akkor, ha jól csináljuk. Ez nem a „na jó lesz az úgy is” kategória. Már egy apró, fél centiméteres eltérés is könnyen észrevehető ebben a környezetben. A szabálytalanság az egyenes síkban úgy jelenik meg, mintha a vízmérték nem megfelelően kalibrált volna, vizuálisan azonnal feltűnik. Épp ezért ebben a cikkben részletesen végigmegyünk azon, hogyan lehet otthoni körülmények között is profi módon gipszkartonozni: milyen eszközök és anyagok szükségesek, milyen sorrendben érdemes dolgozni, hogyan kerülhetők el a klasszikus hibák, és mi az a trükk, amit a mesteremberek sem mindig mondanak el. A jó hír? Minden szükséges alapanyag és szerszám elérhető a nagy barkácsáruházakban, és már egy hétvége alatt komoly eredményt lehet elérni.
A gipszkarton nem csupán építőanyag – egy valódi barkácsbajnok szövetségese, ha gyors, tiszta és látványos belső átalakításra van szükség. Egy válaszfal, egy álmennyezet, vagy egy hangszigetelt térelválasztó gipszkartonból meglepően könnyen elkészíthető, és nem kell hozzá szakmunkás bizonyítvány – csupán némi gyakorlat, pontos mérés és a megfelelő szerszámok. Sok barkácsoló tart tőle, mert „nagyon precíznek kell lenni hozzá”, de a valóság az, hogy néhány jól irányzott tippel és alapszabállyal még a kezdők is profi hatást tudnak elérni. 🛠
Ami kell hozzá:
fém profilok (UW, CW)
gipszkarton lapok (standard, impregnált vagy tűzálló)
gipszkarton csavarok
hézagerősítő szalag
glettanyag és simítólapát
fúró-csavarozó gép, vízmérték, szintezőlézer, lemezvágó olló
Munka menete lépésről lépésre:
Profilozás: A fém profilok a váz, erre jönnek a lapok. A függőleges CW-profilokat mindig a vízszintes UW-profilokba kell illeszteni. Fúrás előtt mindig használj vízmértéket, és rögzítsd stabilan a vázat.
Lapok felcsavarozása: A gipszkarton lapokat 25-30 cm- ként csavarozd a profilhoz. Ügyelj rá, hogy a csavar feje picit besüllyedjen, de ne szakítsa át a papírt.
Hézagolás, simítás: Papír vagy üvegszálas szalaggal takard el a hézagokat, majd gletteld két rétegben, hogy sima legyen, ez a kulcs – ehhez jól jön egy 30 cm-es simítóspakli.
Finomcsiszolás: Száradás után jöhet a finom csiszolás – és már festhető is!
Tipp: Impregnált lapot használj párás helyiségekben, és ne sajnáld az időt az alapos glettelésre – a fal később hálás lesz érte.