Ne fűtsd az utcát: Spórolj okosan bojlerekkel és fóliákkal!
Bojler árak – mi mennyibe kerül, és mire figyelj?
A hideg zuhany lehet kellemes egy kánikulában, de amikor egy téli reggelen jéghideg víz csap az arcodba, az nem éppen az a frissítő élmény, amire vágysz. Itt jön képbe a bojler! A bojler árak széles skálán mozognak, és nem mindegy, hogy egy alapmodellt vagy egy okosvezérlésű, energiatakarékos változatot választasz. Egy kisebb, 50 literes elektromos bojler már 50-60 ezer forinttól beszerezhető, míg a nagyobb, 120-150 literes prémium modellek akár 150 ezer forint fölé is mehetnek. Az ár persze nem minden: érdemes figyelni az energiahatékonyságra, mert egy olcsó, de zabagép bojler hosszú távon többet vihet el a rezsiből, mint egy drágább, de gazdaságosabb darab.
Elektromos bojler – miért éri meg ezt választani?
A gázárak változásával egyre többen döntenek úgy, hogy lecserélik régi gázüzemű vízmelegítőjüket egy elektromos bojler javára. Az elektromos bojler egyik legnagyobb előnye, hogy egyszerű a telepítése, nincs szükség kéményre, és gyakorlatilag bárhová felszerelhető. Ráadásul a modern modellek már gazdaságosan működnek, időzítővel és okosvezérléssel is felszerelhetők, így akkor fűtenek, amikor valóban szükséged van rá. Persze azért nem árt figyelni a teljesítményre: egy 2000 wattos bojler hamarabb felfűti a vizet, mint egy 1200 wattos, de cserébe többet is fogyaszt. Ha tehát nem akarod a villanyszámlán látni a NASA költségvetését, érdemes a fogyasztási szokásaidhoz igazítani a választást.
Hőtükör fólia – a bojler és a fűtés titkos fegyvere
Sokan nem is gondolnák, de egy egyszerű hőtükör fólia rengeteget segíthet az energiamegtakarításban. Ha a bojler mögé helyezed, az visszaveri a hőt, így nem a falat melegíted, hanem ténylegesen a vizet. Ez különösen hasznos, ha a bojler egy hűvösebb helyiségben – például pincében vagy fürdőszobában – van felszerelve, ahol a falak könnyen elvonják a hőt. Egy ilyen fólia nem kerül többe néhány ezer forintnál, mégis jelentős hatással lehet a fűtési költségekre. És ha már fóliázunk, miért ne használhatnánk máshol is?
Építési fólia – több mint egy darab műanyag
Az építési fólia sokkal több annál, mint amit egy hétvégi barkácsolás során a garázsban találhatsz. Használható nedvesség elleni védelemre, szigetelésre és persze hőtartásra is. Ha például építkezel vagy felújítasz, ne hagyd ki ezt az olcsó, de rendkívül praktikus anyagot. Az építési fólia a falak és padlók alá is kerülhet, hogy megakadályozza a nedvesség felszívódását, de egyes típusok még por- és huzatgátlóként is beválnak. Szóval, ha nem akarod, hogy a fűtésed a szabadba távozzon, érdemes ezt is bevetni.
A bojler árak, az elektromos bojler, a hőtükör fólia és az építési fólia egyaránt segíthet abban, hogy a lakásod energiatakarékosabb legyen. Ha jól választasz, hosszú távon jelentős összegeket takaríthatsz meg – és a reggeli meleg vizes zuhany sem marad el!